Wpis specjalny! ★ Kot brytyjski

  • Napisane 22 lutego 2017 o 12:14

Kot brytyjski krótkowłosy

Hej, dzisiaj wpis specjalny! Będę opisywać moim zdaniem jednego z najpiękniejszych kotów na świecie, a jest to kot brytyjski krótkowłosy.

 

Kot brytyjski krótkowłosy pochodzi z Wielkiej Brytanii. Nazwa angielska to british shorthair. Na skutek II wojny światowej, istnienie tej rasy zostało zagrożone. 

WYGLĄD

Sierść krótka, gęsta i miękka.  Zanotowano około 150 form barwnych, od jednokolorowych (np. niebieski, czarny, rudy, kremowy, czekoladowy, liliowy i biały) po dwubarwne, a także (tylko u kotek) trójbarwne. Ma krótkie nogi, dlatego sprawia wrażenie grubego.

MASA

Waży od 4 do 9 kg i jest zarazem największym kotem krótkowłosym.

CHARAKTER

Kot towarzyski, łagodny, spokojny nawet i cichy. Przywiązuje się do swojego właściciela i domu. Pragnie by pan zwracał na niego uwagę. Najlepiej się czuje w ciszy i spokoju, patrząc w okno, obserwując rodzinę, w której żyje, oraz wylegując się w promieniach słonecznych.

PIELĘGNACJA

Należy raz w tygodniu wyczesać martwą sierść. Wielu hodowców jednak uważa, że szczotkowanie usuwa podszerstek nadający charakterystyczną dla tych kotów fakturę sierści. Trzeba też przycinać pazurki i  pamiętać o kontroli uszu i zębów. Należy dążyć do podawania karm o możliwie pełnym składzie obejmującym zarówno wymagane składniki podstawowe jak i witaminy oraz mikroelementy. Jest wiele dość dobrych rodzajów karm suchych które spełniają te warunki, choć korzystanie ze specjalnych dodatków żywieniowych jest zawsze wskazane. Należy pamiętać, że nawyki żywieniowe u kota najmocniej kształtują się ok. 6 tygodnia życia i później bardzo trudno je zmienić. Obecnie kotom podaje się wodę, która powinna być stale dostępna. Mleko i jego pochodne nie są wskazane, gdyż wiele kotów wykazuje mniej lub bardziej nasilone reakcje alergiczne na jego składniki.

 


Podoba wam się ten kot? Wolicie psy czy koty? Napiszcie w komentarzach!

Kix

 

Dodaj komentarz