Bouvier des Flandres

  • Napisane 19 lutego 2016 o 12:57

Bouvier des Flandres

Jest odporny i cieszy się wspaniałym zdrowiem, zaś regularne ćwiczenia utrzymują go w dobrej kondycji…

 

Bouvier des Flandres- jest psem, który nie sprawi nam żadnych problemów, jeśli pominiemy włosy na meblach i ubraniu oraz brudne ślady wielkich łap na czystej posadzce w kuchni… Psy tej rasy rzadko chorują, są silne i wytrzymałe, zaś dużo ruchu to w zasadzie wszystko, czego potrzebują by zachować dobrą kondycję fizyczną! 

DŁUGIE MARSZE TO JEGO PASJA!

Bouvier des Flandres jest psem wyjątkowo łatwo przystosowującym się do wymagań opiekuna, lubi ruch i przepada za wycieczkami, stąd jest wymarzonym kompanem na piesze wyprawy poza miasto. Uwielbia wyprawy górskie i doskonale będzie się czuł nad morzem, chętnie będzie towarzyszył w porannym joggingu lub przejażdżce konnej. Budowa predestynuje go jednak bardziej do długotrwałego niż szybkiego biegu.

ŻYCIE CODZIENNE

TRZEBA WIEDZIEĆ, ŻE:

- ma wiele włosów, więc i gubi ich niemało

- nie pasuje do eleganckich wnętrz

- to żarłok, nie można go przekarmiać.

- lubi kąpiele

- konieczne jest szczotkowanie go, przynajmniej raz w tygodniu

- najchętniej mieszka na dworze

- daje się kierować głosem

UWAGA, PRYSZNIC!

Bouvier bardzo lubi pływać -

wystarczy mu zwykła rzeczułka

czy jeziorko. Niektóre psy lubią

także kąpiel w domu, w basenie

czy nawet w wannie. UWAGA- po

wyjściu z wody Bouvier energicznie

się otrzepuje, fundując solidny i

bezpłatny prysznic wszystkim

stojącym w pobliżu!

WARUNKI ŻYCIA

Jeśli nie będziemy w stanie zapewnić bouvierowi wystarczająco miejsca, to od razy porzućmy myśl o jego posiadaniu. Bouvier potrzebuje niewiarygodnie dużo przestrzeni! Musi się wybiegać  i jakoś w ten sposób udowodnić swoją przydatność- inaczej  będzie śmiertelnie znudzony. Przed sprowadzeniem do domu tego psa zastanówcie się jeszcze raz, czy z pewnością możecie mu zapewnić wystarczającą powierzchnię do zabawy i pilnowania co najmniej dom z ogrodem. W mieszkaniu na trzecim piętrze pies będzie nieszczęśliwy a wy razem z nim…

ŻYWIENIE

W czasie rozwoju pożywienie bouviera musi zawierać odpowiednie dawki białek, fosforu, wapnia i witaminy D. W tym czasie nie można oszczędzać na jakości pokarmu, ale  za później Bouvier – jak większość psów pasterskich – wyżywi się byle czym. Dorosły pies ma wspaniały apetyt i strawi prawie wszystko, nie tyjąc przy tym ( jeśli tylko  ma możliwość swobodnego ruchu). Bouvier je niemało ( do 600g mięsa dziennie! ) ale wchłonie praktycznie wszystko co mu zaproponujemy. Rasa ta doskonale chowa się także żywiona wyłącznie gotowymi karmami.

ZDROWIE

Pokolenia bouvierów ciężko pracowały przez całe życie i były przez swych właścicieli traktowane jak zwierzęta czysto użytkowe. Nikt nie próbował ich leczyć, stąd drogą doboru naturalnego zostały jedynie psy najzdrowsze. Także i dziś nic sobie nie robią z chłodu, wysiłku czy nawet krótkiej głodówki. Trudno to oczywiście polecać, ale psy te nawet zimą najchętniej mieszkają na dwore, na śniegu, nawet gdy nie mają ciepłej  budy. Nie najlepiej znoszą upał i wilgoć, stąd latem konieczny im jest zacieniony kącik i dostęp do świeżej zimnej wody.

PIELĘGNACJA

Bouvier nie jest zbyt wymagający w pielęgnacji i szczotkowanie go ma charakter raczej symboliczny. Od czasu do czasu warto przejechać sierść solidnym zgrzebłem , sięgającym przez zbity włos aż do skóry, ale nie wykrywającym go. Psy pracujące kąpiemy nie częściej niż raz-dwa razy w roku, egzemplarze  wystawowe częściej. Dla psów mieszkających w  domu warte polecenia są „suche szampony”, gdyż brudny włos wydziela charakterystyczny i niezbyt miły zapach… Dwa razy w roku warto  psa ostrzyc, ściśle wedle wzorca, choć jeśli tego zaniedbany, to włos nie będzie rósł w nieskończoność. Psy  wystawowe są także trymowane w sezonie pokazów nawet co 3-4 tygodnie.

Grzywkę można przycinać, choć wzorzec radzi usunięcie ich części, a nie skrócenie.

Cena psa: ok. 1.500 zł

Dodaj komentarz