ROSYJSKI TOY

  • Napisane 23 maja 2015 o 10:21

Rosyjski Toy-W lutym 2006 roku oficjalnie została uznana rasa rosyjski toy, która jeszcze niedawno był lepiej znany jako „moskiewski toy terier”. Rasa ta, jedna z najmniejszych na świecie.W Rosji miniaturowe pieski były bardzo modne już za czasów carycy Katarzyny, a w czasach napoleońskich posiadanie maleńkiego czworonoga  należało do dobrego tonu. Na początku XX wieku, jako pieski do towarzystwa, wielką popularnością cieszyły się Rosji miniaturowe teriery angielskie. Niestety wojna, a następnie rewolucja i następujące po niej lata to nie był to czas dobry dla hodowli luksusowych miniaturowych piesków do towarzystwa. Jednak mimo dziejowej zawieruchy, Rosjanie nadal chętnie trzymali w domach malutkie pieski, z tym że często były to po prostu miniaturowe mieszańce w typie teriera. W latach pięćdziesiątych przystąpiono do planowej hodowli i populacja miniaturowych terierów szybko rosła, zyskując coraz więcej miłośników, gdyż trudne warunki miejskie nie sprzyjały trzymaniu w ciasnych mieszkaniach dużych psów.

Praca hodowlana dążyła do otrzymania jak najmniejszego pieska o efektownej urodzie a jednocześnie zbliżonego charakterem do większych ras – odważnego i sprawnego fizycznie. 12 października 1958 w miocie po rodzicach, z nieznacznie dłuższą sierścią, narodził się piesek o wyjątkowo obficie owłosionych uszach – połączony z suczką o nieco przedłużonym włosie, stał się on ojcem szczeniąt, które już wyraźnie posiadały bujniejsze owłosienie – w ten sposób narodziła się długowłosa odmiana, do której utrwalenia przyczyniła się moskiewska hodowczyni Eugenia F.Zarowa.

Nowa rasa szybko zyskiwało zapalonych miłośników, do Polski sprowadziła ją już w latach osiemdziesiątych znana hodowczyni ras miniaturowych Anna Fangor-Witalis (hodowla Fangor). Niestety, ponieważ rasa była uznana wyłącznie lokalnie w ZSRR, po kilku latach zniknęła z polskich wystawowych ringów. Jednak na terenach byłego ZSRR moskiewskie toy teriery były nadal bardzo popularne, szczególnie w miastach, a uzdolnieni hodowcy uzyskali bardzo małe, efektowne pieski o dość wyrównanym typie, ekonomiczne w utrzymaniu i niewymagające skomplikowanej pielęgnacji. Szczególnie oryginalnie prezentują się długowłose toye, podczas gdy w przypadku odmiany krótkowłosej zwrócono nacisk na efektowne umaszczenie: obok najbardziej powszechnych rudych, sobolowych czarnych podpalanych, można zobaczyć toy teriery brązowe – podpalane i błękitne – podpalane – te ostatnie: tak zwane „gołębie” są szczególnie cenione i poszukiwane.

Dzisiejszy rosyjski toy to maleńki, elegancki piesek o kwadratowej sylwetce, wysokonożny i drobnokościsty. Dymorfizm płciowy jest tylko nieznacznie zaznaczony, natomiast psy i suki wyraźnie się różnią charakterem.’

Rosyjski Toy Terrier :)

Komentarze (2) do ROSYJSKI TOY

  1. lona pisze:

    Słodziak, marzę by go mieć! Niestety są strasznie drogie…

Dodaj komentarz